Kalkulator BARF na zakupy

Kalkulator BARF i narzędzia, które pomogą Ci kontrolować i optymalizować dietę BARF Twojego psa.

Ostatnio pisałam, że jakiś czas temu przestawiłam Roccę z suchej karmy na BARF. Dziś pokażę narzędzia, które pomagają mi w bilansowaniu tej diety.

Dieta BARF jest uciążliwa o tyle, że trzeba mieć kontrolę nad tym, co mamy w zamrażarce, ile nam tego zostało, oraz dbać o różnorodność diety, a więc pamiętać, co podawaliśmy 2, 3, 4 dni temu – jakie mięso, jakie dodatki i suplementy. Zaprzęgłam więc mój analityczny umysł i Excelowe umiejętności do pracy :), aby wsparły mnie w tym zadaniu.

Jak ułożyć dietę BARF

Nie ma póki co jednego, uniwersalnego rozwiązania i rekomendacji co do składników diety, jeśli podajemy psu surowe mięso. Ogólnie rzecz biorąc, są dwie szkoły:

  • Model Prey Diet, gdzie traktujemy psa jak drapieżnika totalnego. Dajemy mu na przykład całą kurę lub inne zwierzę (czasem nawet łącznie ze skórą, sierścią, czy piórami), a pies z tego wybiera to, co ma ochotę zjeść. Zwolennicy takiego podejścia raczej nie podają ani warzyw, ani suplementów. Mnie taki model nie przekonuje, zatem wybieram
  • Model BARF z suplementacją, gdzie podajemy psu określone składniki – mięso, kości, podroby, żołądki oraz warzywa i owoce w ustalonym składzie procentowym. W zależności od potrzeb, dodajemy też suplementy.

Jeśli chodzi o ten „ustalony skład procentowy”, to tutaj różnice w poglądach są duże. Czytałam o podawaniu 60% „mięsnych kości” i do 40% warzyw i owoców; 80% mięsa, 15% podrobów, 5% warzyw i tak dalej. Obecnie skład diety Rocki jest taki:

  • 80% składników pochodzenia zwierzęcego, czyli: 45% czystego mięsa, 8% żołądków, 15% podrobów, 12% kości;
  • 20% składników roślinnych,  z przewagą warzyw (nie liczę bardzo dokładnie, ile jest warzyw, a ile owoców) – w praktyce staram się, aby co piąty posiłek był warzywno-owocowy. Dodaję do niego suplementy czy inne aromatyczne dodatki, aby pies chętniej jadł;
  • dodatki: od czasu do czasu całe, surowe jajko ze skorupką (ze znanego pochodzenia), odrobinę jogurtu naturalnego (kiedy sama jem, dzielę się nim z psem 🙂 ), a także suplementy, takie jak algi, drożdże, siemię lniane, czy mączka z owocu dzikiej róży.

Mała uwaga: nie jestem ekspertem od dietetyki i suplementacji – kieruję się tym, co przeczytałam i co widzę, że korzystnie wpływa na mojego psa. Każdy pies jest inny i inaczej przyswaja składniki odżywcze z diety. Tak samo jak w przypadku ludzi – jedna osoba, mimo zbilansowanej diety, ma anemię, a inna, na diecie wegańskiej, bez suplementów, będzie miała świetne wyniki krwi. Zależy to od wielu czynników i uważam, że nie ma jednego optymalnego rozwiązania dla każdego psa. Dlatego ważne jest, aby niezależnie od tego, czym i jak karmimy psa, obserwować go i regularnie badać!

Na BARFowych zakupach – kalkulator BARF

Ja nie mam za dużo czasu na zakupy, porcjowanie, pakowanie, mrożenie, dlatego dla mnie podstawą są mrożonki, które kupuję online w sklepie zadowolonypies.pl (aktualizacja! zadowolonypies.pl nie dowozi już produktów 😐 Znalazłam zatem nowego dostawcę – barfwarszawapl.shoper.pl. Na całą Polskę towar dostarcza też miesodlapsow.pl, ale to produkty Aspolu, a Primex odpowiada mi bardziej). Na terenie Warszawy jest możliwa dostawa do domu, co jest dla mnie dużym plusem. Do tej pory nie zdarzyło mi się, by po produktach kupionych w tym sklepie pies miał jakieś problemy, niestrawności; nie spotkałam się też, aby mięso było nieświeże. Przeciwnie, jestem raczej zadowolona z jakości dostarczanych produktów, dlatego dla mnie jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Rocca też nie narzeka :).

Robiąc zakupy, łatwo pogubić się w obliczeniach – ile jedzenia potrzebujemy, ile już kupiliśmy, czy wszystkie składniki są zapewnione w odpowiednim stopniu? Właśnie dlatego przygotowałam specjalny kalkulator BARF, który już wielokrotnie sprawdziłam i który bardzo pomaga w zakupach.

Jak działa kalkulator BARF?

  1. Uzupełniasz dane psa, na podstawie których wyliczona zostaje sugerowana wielkość dziennej porcji (lub wpisujesz swoją własną wielkość porcji).
  2. Wpisujesz, na ile dni chcesz zrobić zakupy i jaki skład procentowy diety chcesz prowadzić (ile mięsa, kości itd.).
  3. Kalkulator wylicza, ile gramów każdego składnika należy kupić.
  4. Wypełniasz część „Zakupy” swoimi zakupami, wpisując, ile kilogramów każdego ze składników chcesz kupić, a kalkulator wylicza, czy zakupy dostarczają wszystkiego, co potrzeba!

Do kalkulatora możesz też wpisywać mieszanki, jeśli takie kupujesz (np. ja awaryjnie i na wyjazdy kupuję mieszanki, które są popakowane elegancko po 250g i zawierają przykładowo mięso, podroby i warzywa zmiksowane razem, albo puszki), a on uwzględni je w wyliczeniach.


POBIERZ KALKULATOR BARF >

 

BARF na codzień

Kiedy już zakupy zrobione, wystarczy pamiętać, aby na każdy dzień rozmrozić kolejne porcje pokarmu, pilnując, aby dietę zbilansować na przestrzeni tygodnia. Oznacza to tyle, że nie musimy każdego dnia podawać wszystkich składników diety i suplementów (na przykład, jednego dnia podamy mięso z podrobami, a drugiego kość z mięsem), ale w każdym tygodniu udział składników powinien się już zgadzać. Dobrze pamiętać też, aby w miarę możliwości podawać psu mięso od różnorodnych zwierząt.

Tutaj z pomocą przychodzi druga zakładka kalkulatora BARF, w której znajduje się coś, co nazwałam Tygodniowym Bilansatorem Diety BARF.

Jak to działa?

  1. Uzupełniamy każdego dnia, ile gramów zakupionych składników podaliśmy.
  2. Kalkulator wylicza, czy podajemy odpowiednią ilość jedzenia psu, oraz czy składniki diety zgadzają się z tym, co sobie założyliśmy.

(Cały kalkulator BARF działa tak, że akceptuje wahnięcia w granicach 10%, jeśli jednak różnica będzie większa, zaznaczy pole na czerwono.)

Dla mnie ta zakładka jest super-pomocą na codzień. Dzięki temu nie muszę wciąż pamiętać, co podałam psu 3 dni temu – kalkulator pamięta.


POBIERZ BILANSATOR BARF >

I jeszcze gratis!

Nie każdy lubi wypełniać codziennie arkusze excelowe. Dlatego też przygotowałam coś ekstra, dzięki czemu nie musicie codziennie włączać Excela i go uzupełniać – bo o tym łatwo zapomnieć. Prezentuję zatem Dietetyczny Piesełkowy Bilansator Tygodniowy! Jest to BARFowy kalendarzyk, który możecie wydrukować, powiesić na lodówce i uzupełnianiać przy okazji każdego posiłku. Elegancko i wygodnie 🙂

tygodniowy-bilansator

Pobierz Dietetyczny Piesełkowy Bilansator Tygodniowy >

 

Mam nadzieję, że kalkulator BARF i Bilansator Tygodniowy pomogą również i Wam w optymalizowaniu diety dla Waszych psów. Powodzenia! W razie pytań lub wątpliwości, piszcie na psaurok[at]gmail.com.

W kalkulator włożyłam nieco pracy, zatem: Wprowadzanie zmian do kalkulatora jest możliwe tylko za zgodą autorki (czyli mnie). Jeśli chcesz udostępnić narzędzia na swojej stronie, podaj źródło!

9 komentarzy

  1. Z przerażeniem spoglądam na frazę „czyste kości”.

    1. Takiej frazy nie ma. Możesz napisać jaśniej, o co chodzi.

      1. Jest – na wstawionych przez Ciebie grafikach :).

        1. Chodzi o kości bez dodatku mięsa. Nie wiem, co budzi przerażenie.

  2. Bardzo przydatny wpis dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z Barfem. Na pewno skorzystamy z kalkulatorów.

    Czy porcje przygotowujesz przed zamrożeniem czy po? Zastanawiam sie która opcja jest praktyczniejsza.

    1. Dziękuję, bardzo mi miło 🙂 Mam nadzieję, że kalkulator będzie przydatny.
      Ja mam taki system, że rozmrażam sobie od razu na 4 posiłki – dwa dni. U Rocki wychodzi akurat ok. 1 kg mięsa , na zmianę z mięsem z kością + część podrobów. Przerzucam zamrożone do dużego pudełka , rozmrażam, odmierzam suple i mieszam to wszystko i trzymam w lodówce. Potem wydzielam mniej więcej 1/4 pudełka na porcję, dodając czasem do porcji jajko. Potem czas na posiłek warzywno-owocowy i już. Natomiast Rocca jest duża i mogę na wieczór po prostu wyjąć kilogram mięsa, bo zostanie to szybko zjedzone. Pewnie z małymi psami trzeba nieco innego podejścia.
      Ja ten swój „system” wypracowałam sobie z czasem, początkowo próbowałam różnych podejść , więc na pewno i Ty wymyślisz wygodną opcję dla siebie 🙂

      1. A widzisz, nie pomyślałam, że rozmiar ma znaczenie :p Przy wadze Lexi wyliczyłam, że kilogram mięsa starczy nam na 10 dni haha Także chyba ja powinnam wydzielać porcje przed zamrożeniem 🙂 Dzięki! Dziś siadam i zaczynam planować jak to będzie wyglądało 😀

      2. Mam pytanie czy dobrze jest kamić surowym mięsem owczarki niemieckie 6miesięcy?

Dodaj komentarz